Yapay zeka şimdi de sanatta söz sahibi olacak

Hollywood saldırılarından dijital portrelere kadar, yapay zekanın yaratıcıların çalışmalarını çalma potansiyeli ve bunun nasıl durdurulacağı, 2023’teki teknoloji tartışmalarına yön verdi. Sanatçıları ve eserlerini korumaya yönelik en son çaba, sanatçıların çalışmalarına tespit edilemeyen pikseller eklemesine olanak tanıyan bir araç olan Nightshade oldu. MIT Technology Review raporuna göre bu durum yapay zekanın eğitim verilerini bozabilir. Nightshade’in yaratılışı, OpenAI ve Meta gibi büyük şirketlerin telif hakkı ihlali ve kişisel eserlerin tazminatsız çalınması nedeniyle davalarla karşı karşıya kalmasıyla ortaya çıkıyor.

Chicago Üniversitesi profesörü Ben Zhao ve ekibi, gücün bir kısmını yeniden sanatçılara vermek amacıyla hakem değerlendirmesindeki Nightshade’i yarattı. Bunu son Stabil Difüzyon modellerinde ve kişisel olarak sıfırdan oluşturdukları bir yapay zeka üzerinde test ettiler.

Yapay zeka şimdi de sanatta söz sahibi olacak

Nightshade aslında bir zehir gibi işliyor ve makine öğrenimi modelinin içerik üretme şeklini ve bitmiş ürünün neye benzediğini değiştiriyor. Örneğin, bir yapay zeka sisteminin bir el çantası istemini ekmek kızartma makinesi olarak yorumlamasını veya istenen köpek yerine bir kedi görüntüsünü göstermesini sağlayabilir (aynı şey köpek yavrusu veya kurt gibi benzer istemler için de geçerlidir).

Nightshade gibi teknolojiler, yapay zekanın önde gelen oyuncularını sanatçıların çalışmalarını uygun şekilde talep etmeye ve telafi etmeye teşvik etme konusunda uzun bir yol kat edebilir. Zehiri ortadan kaldırmak isteyen şirketlerin muhtemelen her bozuk veri parçasını bulmaları gerekecek, bu da zorlu bir görev. Zhao, bazı kişilerin bu aracı kötü amaçlarla kullanmaya çalışabileceği, ancak gerçek bir hasarın binlerce bozuk eser gerektireceği konusunda uyarıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x