MSB duyurdu: TSK Gazze için göreve hazır

İsrail ve arasında başlayan savaş 13’üncü gününde…

Şiddeti gün geçtikçe artan savaşta İsrail orantısız güç kullanmaya devam ediyor.

Binlerce sivilin hayatını kaybettiği savaşın ardından NATO toplantısında taraflara itidal çağrısı yapıldı.

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, İsrail’in saldırısı sonrasında Filistin’e Türkiye’den yapılacak yardım çalışmalarında desteğini açıkladı.

TSK göreve hazır

Milli Savunma Bakanlığının alacağı görevlere ilişkin soru üzerine, kaynaklar “Türk Silahlı Kuvvetleri verilecek direktifler doğrultusunda hem insani yardım hem tahliye konusunda görev almaya hazırdır.” dedi.

Kaynaklar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hem tahliye hem de sağlık desteği konusundaki tecrübelerine dikkati çekerek, yardım çalışmalarının gerçekleştirilmesinde en önemli unsurun bölgedeki ortamın uygunluğu olduğuna dikkati çekti.

“ABD bir görev grubu daha görevlendirdiğini açıkladı”

ABD’nin ikinci bir uçak gemisi görev grubunun Doğu Akdeniz’e geleceğine yönelik açıklamaların hatırlatılması üzerine kaynaklar, savunma ve güvenlik konusunda bölgedeki her türlü gelişmeyi yakından takip ettiklerini, alınması gereken tüm tedbirleri aldıklarını vurguladı.

Birçok ülkenin uzun yıllardır bölgeye yakından ilgi ve alaka gösterdiğini ifade eden kaynaklar, “Belli periyotlarla uçak gemisi görev grubu buralarda görev icra ediyor. ABD bir görev grubu daha görevlendirdiğini açıkladı. O uçak gemisi görev grubu daha gelmedi.

ABD’li muhataplarımıza bu konuyu sorduğumuzda, ‘Muharip olmayanların, sivillerin tahliyesi operasyonu kapsamında geldiklerini’ bildiriyorlar. Biz de çalışmaları yakından takip ediyoruz.” dedi.

“Doğu Akdeniz’de yeterli sayıda gemiyle keşif gözetleme sürüyor”

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine yönelik soru üzerine de kaynaklar, TSK’nın planlı eğitim ve tatbikatlarını kararlılıkla devam ettirdiğini belirtti.

Kaynaklar, “TSK, Türkiye ve KKTC’nin hak, alaka ve menfaatlerini azim ve kararlılıkla korumaya devam ediyor. Bu kapsamda Deniz Kuvvetlerimiz, Doğu Akdeniz’de yeterli sayıda gemiyle keşif gözetleme, sancak/varlık gösterme ve eğitim/tatbikat faaliyetlerini kararlılıkla sürdürüyor.” ded

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x