Meteoroloji’den İstanbul Dahil 18 Kente Sarı Alarm! Sıcaklık 12 Derece Düşüyor

Türkiye bugünden itibaren Balkanlar üzerinden gelecek soğuk hava sisteminin etkisi altına giriyor. Hava sıcaklığı hızla düşüyor. Meteoroloji İstanbul’a sarı kodlu uyarıda bulundu, kent genelinde fırtına bekleniyor.

Meteoroloji 9 Ocak hava durumu raporunu yayımladı. Yeni rapora göre İstanbul dahil 18 il için sarı kodlu uyarı yapıldı. Karla karışık yağmur, kar ve fırtına bekleniyor.

İYİ SOĞUKLAR

Hava Forum meteoroloji sayfası soğuk hava uyarısında bulunarak “Bugün ve çarşamba kalın giyinelim… Sadece gömlekle işe gidilmez. Kazak gerekir. Balkanlar geldi. Sabah işe/okula giderken soğuk havayı iyi hissedeceğiz. Bazı şehirlerimiz kar alamayacak ama şu lafı sıkça diyeceğiz “bu havada nasıl kar yağmaz ya, çok soğuk… İyi soğuklar…” paylaşımında bulundu.

Meteoroloji danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen “Bugün salı, Ülkede yağış var. Sıcaklıklar batı ve iç bölgelerde 8-12 derece azalacak. Rüzgar Marmara ve kuzey Ege de Poyraz dan kuvvetli zamanla fırtına hızında esecek.

Yağışlar Gündüz, Muğla Çanakkale, İzmir ve Manisa Balıkesir Aydın İsparta Antalya da kuvvetli yağmur şeklinde.

Bugün Trakya Güney Marmara, İç Ege’nin ve İç Anadolu’nun kuzey ve doğusunda, Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’da KKY ve KAR şeklinde, akşam saatlerinden sonra sıcaklıkların düşmesiyle Manisa, Balıkesir’in yüksek kesimlerinde Çanakkale’de KKY ve KAR kuvvetli” dedi.

SICAKLIK 12 DERECE DÜŞÜYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre önümüzdeki 24 saat ülke genelinin parçalı çok bulutlu ve yağışlı geçeceği; yağışların genellikle yağmur ve sağanak; Trakya’nın batısı ve Güney Marmara’da, İç Ege’nin ve İç Anadolu’nun kuzey ve doğusunda, Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’da zamanla karla karışık yağmur ve kar şeklinde görüleceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI: Ülke genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyretmekte olan hava sıcaklıklarının, batı ve iç kesimlerde hissedilir miktarda (6-12 derece) azalması bekleniyor.

RÜZGAR: Rüzgarın genellikle kuzey ve batı kesimlerde kuzeyli yönlerden, güney ve doğu kesimlerde güneyli yönlerden hafif, yer yer orta kuvvette; Marmara ve zamanla Kuzey Ege’de kuzeydoğu yönlerden kuvvetli, yer yer fırtına şeklinde (50-80 km/saat) esmesi bekleniyor.

18 İL İÇİN SARI KODLU UYARI

Öte yandan Meteoroloji tarafından İstanbul ve İzmir dahil 18 il için sarı kodlu alarm verildi.

Sarı kodlu uyarı yapılan iller şöyle:

Adana, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Edirne, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Muğla, Tekirdağ, Yalova.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x