Aile Bakanı Göktaş’tan sosyal yardım açıklaması… Ödenen aylıklara yüzde 50’ye yakın artış

Uygulanan sosyal hizmet modelleriyle düşük gelirli birey ve ailelerin ihtiyaçları doğrultusunda desteklendiğini belirten Bakan Göktaş şu açıklamayı yaptı:

AİLE BİRLİĞİ VURGUSU

“Sosyal yardım ödemelerinde yapılan artışlarla birlikte yaşlı aylığını 2 bin 348 liradan 3 bin 504 liraya yükseltiyoruz. Buna ek olarak yüzde 40-69 arası engelli oranına sahip vatandaşlarımızın aylıklarını 1874 liradan 2 bin 797 liraya, yüzde 70 ve üzeri engelli raporu bulunan vatandaşlarımızın aylıklarını da 2 bin 811 liradan 4 bin 196 liraya çıkarıyoruz. 18 yaş altı engelli yakını olan vatandaşlara ödenen engelli yakını aylığını da 1.874 liradan 2 bin 797 TL’ye yükseltiyoruz. Engellilerin kendi sosyal çevrelerinden ayrılmadan, aileleri ve yakınlarıyla birlikte yaşayarak aile birliğinin korunmasını ve güçlenmesini önemsiyoruz. Bu kapsamda evde bakım yardımı uygulamasını hayata geçirdik. Geçen sene toplam 116.2 milyar lira evde bakım yardımı. Aylık ortalama 560 bin engelli vatandaşımıza evde bakım yardımı yapıyoruz. Bu yılın ocak-temmuz dönemi için evde bakım yardımını 5 bin 97 liradan 7 bin 608 liraya çıkardık.

ÇOCUKLARI AİLELERİNİN YANINDA DESTEKLİYORUZ

Çocukların, öncelikle aile yanında desteklenmesi ilkesini benimsiyoruz. İhtiyaç sahibi ailelere çocukları için Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmeti sunduk. SED hizmetinde çocuk başına yapılan ekonomik destek tutarını ortalama 3 bin 571 liradan 5 bin 330 liraya yükselttik. Ayrıca koruyucu ailelere çocuk başına yapılan ödemelerin aylık ortalamasını da 5 bin 705 liradan 8 bin 895 liraya çıkarıyoruz. Vatandaşlarımız arasında hiçbir ayrım yapmadan eşit ve adil hizmet prensibiyle toplumun tüm kesimlerine arz odaklı ve erişilebilir hizmet ağımız ile ulaşıyoruz. Yapılan yeni düzenleme sonrasında şubat ayından itibaren sosyal yardım programlarımızın aylık ödemelerini artışlı bir şekilde hak sahiplerinin hesaplarına yatıracağız.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x