Yeni Bir Rapora Göre Yapay Zeka 300 Milyon Tam Zamanlı İşi, Çalışanların Elinden Alabilir!

Yapay zeka fırtınası hız kesmeden devam ediyor. Yatırım bankası Goldman Sachs tarafından hazırlanan bir rapora göre, yapay zeka, 300 milyon tam zamanlı işi insanların elinden alabilir. Detaylar içeriğimizde…?

Kaynak: https://www.bbc.com/news/technology-6…

OpenAl yapay zeka robotu ChatGPT’i piyasaya sürdükten sonra, çoğu teknoloji şirketi kendi uygulamalarını yapay zeka ile uyumlu hale getirmeye başladı.

Yapay zeka ile ilgili tartışmalar devam ederken, yatırım bankası Goldman Sachs tarafından hazırlanan bir rapora göre, yapay zeka, 300 milyon tam zamanlı işi insanların elinden alabilir.

Yapay zeka, ABD ve Avrupa’daki mesleklerin dörtte birinin yerini alabilir. Bu durum yeni işler ve üretkenlik patlaması anlamına da gelebilir.

Küresel olarak üretilen mal ve hizmetlerin toplam yıllık değeri yüzde 7 artabilir. Raporda, insan çalışmalarından ayırt edilemeyen içerik oluşturabilen üretken yapay zekanın ‘büyük bir ilerleme’ olduğu belirtiliyor.

İngiltere, ekonomide üretkenliği artırdığı söylenen yapay zekaya yatırımı teşvik etmeye kararlı. Hükümet, kamuoyuna yapay zekanın etkisi hakkında güvence vermeye çalıştı.

Teknoloji Sekreteri Michelle Donelan: ‘Yapay zekanın Birleşik Krallık’ta çalışma şeklimizi tamamladığından emin olmak istiyoruz.Yapay zekayı insanların işlerini elllerinden almak yerine daha iyi hale getirmek için kullanacağız.’

Raporda, yapay zekanın farklı sektörlerde farklı etkileri olacağı belirtiliyor. İdari mesleklerdeki görevlerin yüzde 46’sı hukuk ile alakalı mesleklerin yüzde 44’ü otomatikleştirilebilir. İnşaatın sadece yüzde 6’sı bakım hizmetlerinin ise yüzde 4’ünde yapay zeka uygulanabilir.

Oxford Üniversitesi’nin araştırma birimlerinden biri olan Oxford Martin School’un çalışma direktörü Carl Benedikt Frey BBC News’e verdiği demeçte şunları söyledi: ‘Emin olduğum tek şey, kaç işin yerini yapay zekanın alacağını bilmenin bir yolu olmadığı.’

‘Örneğin ChatGPT’nin yaptığı şey, ortalama yazma becerisine sahip insanların makale üretmesine izin vermek. Bu nedenle gazetecilerin, ücretleri düşecek ve daha fazla rekabetle karşı karşıya kalacaklar.

‘GPS teknolojisinin ve Uber gibi platformların piyasaya sürülmesini düşünün. Londra’daki taksi sürücüleri buna karşılık olarak, yaklaşık yüzde 10’luk ücret kesintisi yaptılar.’

‘Sonuç, daha az sürücü değil, daha düşük ücretlerdi. Önümüzdeki birkaç yıl içinde, yapay zekanın birçok görev üzerinde benzer etkisi olması muhtemel.’

Rapora göre, üretken yapay zeka önceki bilgi teknolojisi ilerlemeleri gibiyse, yakın vadede istihdamı azaltabilir.

Resolution Foundation düşünce kuruluşu CEO’su Torsten Bell: ‘Yapay zekanın uzun vadeli etkisi son derece belirsiz.Teknolojinin nasıl gelişeceğini veya firmaların onu nasıl entegre edeceğini bilmiyoruz.’ açıklamasında bulundu.

‘Bu, yapay zekanın çalışma şeklimizi bozmayacağı anlamına gelmiyor. Ancak daha yüksek üretkenliğe sahip işlerden ve daha ucuz hizmetlerden elde edilen yaşam standartları kazanımlarına da odaklanmalıyız.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir