Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde neler oluyor

Vakıflar Genel Müdürlüğü, 80 yıl sonra zeytin ve zeytinyağı üretimini sonlandırdı. Edremit’teki fabrika kapatıldı. Vakıflar Genel Müdürlüğü olayı doğruladı ancak kapatma gerekçesi açıklanmadı. Aydınlık’ın ulaştığı bilgiye göre “Ayvalık Vakıf Zeytinlikleri İşletme Müdürlüğü” zarar gerekçesiyle kapatıldı.

İş bununla da sınırlı kalmadı, İstanbul, Antalya başta olmak üzere vakıf malları birer birer satışa çıkarılıyor. Satış, kurum çevrelerinde “iş bilmezlik” olarak değerlendiriliyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sinan Aksu’nun geçen 3 Şubat’ta Vakıflar Genel Müdürlüğüne atanmasının ardından kurumda hem çok sayıda üst düzey kadronun yeri değişti hem de politika değişikliğine gidildi. İktidara yakın sendika üyelerinin ve “hemşerilerin” üst düzey görevlere getirildiği ifade ediliyor. Görev değişikliklerinin Vakıflar Genel Müdürlüğünün gayrimenkullerinin yüzde 60’dan fazlasının bulunduğu İstanbul’da olması dikkat çekti.

KİRACILARA TAHLİYE

“Hayır şartı ile” Vakıflar Genel Müdürlüğüne emanet edilen gayrimenkullerin satışı da kadrolardaki bu değişikliklerin ardından geldi. Sinan Aksu, Vakıflar Genel Müdürlüğüne atandıktan bir ay sonra 1 Mart 2023’te “Konut Vasıflı Taşınmazlar” konulu bir yazı yayımladı. Genel müdürlük, taşınmazların satışı ile ilgili talimat verdi. Yazıda özetle “Ev, konut, mesken, daire, hane vb. gibi barınma ihtiyacı olarak kullanılan mevcutta boş vaziyetteki ve kira sözleşmesi sona erecek olan vakıf taşınmazların (…) satılarak ticari nitelikli gelir getirici taşınmazlar ile değiştirilmesi çerçevesinde, mahallinde gerekli inceleme ve araştırmaların yapılarak bahse konu, konut vasıflı taşınmazların satış ihalesine çıkarılmasına ilişkin dosyaların Genel Müdürlüğümüze gönderilmesi hususunda gereğini rica ederim.” ifadeleri yer aldı.

Aksu’nun talimatında “boş vaziyetteki” ifadesi dikkat çekiyor. Ancak Vakıflar çalışanları, kiracıların hali hazırda kullandığı evlerin de yılsonunda sözleşmelerinin sona ereceğini vurguluyor. Kiracılara da sözleşme sonlandırma, tahliye yazısı gönderilmeye başlandı. Bazı kiracılar, mülk sahibi konumundaki kuruma gidip çare arıyor.

‘İSTANBUL’DA YÜZLERCE KONUT SATIŞA HAZIRLANIYOR’

Vakıflar Kanunu’nun 12. Maddesine göre Genel Müdürlüğe ya da Genel Müdürlükçe yönetilen malların daha yararlı olanları ile değiştirilmesine, paraya çevrilmesine veya değerlendirilmesi yetkisi Meclis’e ait. Vakıf Meclisi’ne de Vakıflar Genel Müdürü başkanlık ediyor. Aydınlık’a konuşan kaynaklar, yasadaki “daha yararlı olması” koşuluna dikkat çekerek şunları söyledi: “İstanbul’da yüzlerce konutun satışı için çalışma yapılıyor. Antalya’da şimdiden 4 konut satışa çıktı. Satılacak olanların ciddi geliri var. Bunları satıp daha iyisini alma şansı yok. Çünkü para yok. Satılan bu yerler kaybolup gidecek.”

Aydınlık’a konuşan bir kaynak şu bilgileri verdi: “Vakıf malının satılamayacağı vakıf hassasiyetidir. Bunu zaten herkes söyler. Vakfedenlerin iradesini yok saymış olursunuz. Vakıflarda amaç geliri artırmaktır. Boş arsaların değerlendirilmesi, restorasyon, yardım ve burslarla vakıf malları çoğaltılır. Tepedeki değişiklikten sonra, kurum şirket gibi düşünülerek yönetilmeye başlandı. Mal sahibi olarak kiracıyla uğraşmak yerine gayrimenkuller satışa çıkarılıyor.”

‘LİYAKAT, TECRÜBE HİÇE SAYILDI’

Son 6 ay içinde kurumun tepesinde personel daire başkanlığı başta olmak üzere 10’a yakın atama yapıldı. Hemşeriler, genel müdürün önceki yıllarda görevli olduğu Kredi Yurtlar Kurumu çalışanları ile iktidara yakın sendikanın yöneticileri üst düzey görevlere getirildi. Vakıflarda çalışan 20’ye yakın yöneticinin ise yerleri değiştirildi. Vakıflar Genel Müdürlüğünden bir kaynak, “Personel Daire, Hukuk Müşavirliği, bölge müdürlükleri liyakate bakılmaksızın paylaşıldı. Görevden alınanların içinde 35 yıl kuruma emek verenler var. En az çalışan 10 yıl hizmet vermiş, liyakat sahibi ve kurumsal hafızayı taşıyan kişiler, yandaşlara yeni kadro açmak için farklı görevlere gönderildi.” iddiasında bulundu.

GENEL MÜDÜR’E SORDUK

Vakıflar Genel Müdürü Sinan Aksu’ya yanıtlaması istemiyle 1 Ağustos’ta sorularımızı gönderdik. Halen yanıt alamadığımız sorular şöyle:

Vakıflar Genel Müdürü olarak atandığınız son 6 ay içinde kaç üst düzey yönetici görev değişikliği oldu? Görev değişikliğinde liyakat yerine “geçmişten gelen ilişkilerin esas alındığı” yönündeki iddialara yanıtınız nedir?
Görevden aldığınız kişiler nerelerde görevlendirildi?
Kurumun çok sayıda gayrimenkulün satışına hazırlandığı özellikle İstanbul’da yüzlerce gayrimenkul satışı yapılacağı doğru mu? Neden kiralayıp kullanmak yerine elden çıkarma yöntemine gidildi?
Bu satışlardan doğacak kiracıların mağduriyeti ile ilgili bir çözüm üretildi mi?
Satıştan elde edilecek gelir, nasıl kullanılacak?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x