“Mehmet Şimşek, Erdoğan’ın teklifini bu kez kabul etti” iddiası

Eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini üstleneceği ve kilit görevlere yönelik atamalarda söz sahibi olma konusunda Erdoğan’dan teminat aldığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın, eski Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek ile iki kez yaptığı görüşmenin olumsuz sonuçlandığı basına yansımıştı. Kulislerdeki bilgilere göre Erdoğan, Şimşek’e Gaziantep’ten 1. sıra milletvekili adaylığı ve Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanması halinde ekonomi danışmanı olmasını önermişti. 

Gazete Oksijen’in haberine göre, Erdoğan ile Şimşek’in “daha geniş kapsamlı bir görev” için mutabakata vardığı iddia edildi. Habere göre, Erdoğan’ın seçimi kazanması halinde Mehmet Şimşek Cumhurbaşkanlığı kabinesinde Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini üstlenecek. Şimşek, kilit görevlere yönelik atamalarda söz sahibi olma konusunda Erdoğan’dan teminat aldı.

Yeni dönemde “enflasyonun üzerinde politika faizi-kredi genişlemesine fren” gibi ortodoks ekonomi politikalarına yüzde 100 dönüş olmasa da tam tersi araçlar içeren şu andaki uygulamaların bazılarından vazgeçilmesi ve yabancı yatırımcıların daha fazla güven duymasına yönelik bir politika setinin oluşturulması konusunda fikir birliği sağlandığı ifade ediliyor.

Adaylığı net değil

Şimşek’in milletvekili adaylığının ise henüz belirsiz olduğu kaydedildi. Kimi kaynaklar Şimşek’in Gaziantep milletvekili olarak Meclis’te de yer alacağını iddia ederken, kimileri “Şu andaki bakanların tamamına yakını vekil olacak. Erdoğan seçilirse, tamamı Meclis dışından yepyeni bir kabine kurulacak. Mehmet Bey de Meclis’e girmeden Kabine’de görev alacak” yorumunu yapıyor. 

TIKLAYIN – Hande Fırat: Erdoğan, Mehmet Şimşek ile ikinci görüşmesini yaptı; kabinede yer almayacak

TIKLAYIN – Reuters’a konuşan AKP yetkilisi: Ekonomik tabloyla ilgili sorunlar yaşıyoruz, Mehmet Şimşek dönseydi oyumuz yükselirdi

TIKLAYIN – “Mehmet Şimşek, AK Parti’nin ekonomi politikalarına geri planda katkı sağlayacak”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir