İnsanlar yapay zekadan daha zeki olabilir!

Bunu, KataGo gibi sistemlerin zayıflıklarını araştırmak için tasarlanmış bir program araştırmacısının yardımıyla geliştirilen bir strateji kullanarak yaptılar. Görünüşe göre bu zafer, AlphaGO’nun 2016’daki kilometre taşı zaferinden bu yana insan oyuncuların daha yaratıcı hale geldiğini gösteren daha geniş bir Go rönesansının sadece küçük bir parçası.

PNAS dergisinde yayınlanan yakın tarihli bir çalışmada, Hong Kong Şehir Üniversitesi ve Yale’den araştırmacılar, insan Go oyuncularının son yıllarda daha az tahmin edilebilir hale geldiğini keşfettiler. New Scientist’in açıkladığı gibi, araştırmacılar bu sonuca 1950 ile 2021 yılları arasında profesyonel oyun sırasında yapılan 5,8 milyondan fazla Go hareketini içeren bir veri kümesini analiz ederek ulaştılar. Oyunu oynayabilen bir program olan “insanüstü” bir Go AI’nın yardımıyla ve herhangi bir hareketin kalitesini derecelendirerek, “karar kalite indeksi” veya kısaca DQI adı verilen bir istatistik oluşturdular.

Ekip, veri kümelerindeki her harekete bir DQI puanı atadıktan sonra, 2016’dan önce profesyonel oyun kalitesinin yıldan yıla nispeten az arttığını gördü. Ekip, en fazla 0,2’lik pozitif bir medyan yıllık DQI değişikliği tespit etti.

İnsanlar yapay zekadan daha zeki olabilir!

Hatta bazı yıllarda oyunun genel kalitesi düştü. Bununla birlikte, 2018’de insanüstü AI’ların yükselişinden bu yana, medyan DQI değerleri 0,7’nin üzerinde bir oranda değişti. Aynı dönemde, profesyonel oyuncular daha yeni stratejiler kullanmaya başladılar. 2015’te oyuncuların daha önce gözlemlenmemiş bir oyun kombinasyonu kurma oranı %63 iken 2018’de bunun %88’e çıktığı görüldü.

Ekip, “Bulgularımız, insanüstü AI programlarının geliştirilmesinin, insan oyuncuları geleneksel stratejilerden uzaklaşmaya ve onları yeni hamleler keşfetmeye teşvik etmiş olabileceğini ve bunun da karar verme süreçlerini iyileştirmiş olabileceğini gösteriyor” diye yazıyor.

Bu ilginç bir değişiklik, ancak düşünürseniz tam olarak sezgisel olmayan bir değişiklik değil. Berkeley, California Üniversitesi’nden profesör Stuart Russel’in New Scientist’e söylediği gibi, “makinelere karşı antrenman yapan oyuncuların makinelerin onayladığı daha fazla hamle yapma eğiliminde olması şaşırtıcı değil.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir