Filipinler görüntüleri yayınladı, tansiyon bir anda yükseldi

Amerika Birleşik Devletleri’nin Güneydoğu Asya ülkelerindeki askeri varlığını genişletme planlarına tepki gösteren Çin her geçen gün yeni bir meydan okuma ile dünya gündemine geliyor.

Son dönemde tüm gözler ABD-Çin-Tayvan gerilimine çevrilmişken bu kez Pasifik’te tansiyonu yükselten açıklama Filipinler’den geldi.

42 ASKERİ GEMİ TARTIŞMALI ADANIN ÇEVRESİNDE

Filipin Sahil Güvenliği, geçtiğimiz Cumartesi günü Çin donanmasına ait 42 askeri geminin Filipinler’in kullanımında ve egemenliği tartışmalı olan Thitu adasının çevresinde görüldüğünü bir Çin donanma gemisi ve sahil güvenlik gemisinin de onlara eşlik ettiğini duyurmuştu.

Sahil güvenlik sözcüsü Amiral Jay Tarriela, daha sonra yaptığı açıklamada gemilerin hala bölgede olduğunu belirterek, bunun bir ‘taciz’ olduğunu vurguladı.

Sahil güvenlikten yapılan resmi açıklamada ise “Gemilerin izinsiz varlıkları Filipinler’in toprak bütünlüğü için açık bir ihlalidir” ifadesi yer aldı.

KRİTİK ÖNEME SAHİP, ÇİN HAK İDDİA EDİYOR

Thitu adası Filipinler’in Güney Çin Denizi’ndeki en büyük ve stratejik açıdan en önemli ileri karakolu olarak değerlendiriliyor. Çin, Spratly Adaları’nın ikinci en büyüğü olan Thitu adasına yönelik hak iddia etse de Filipinler ile beraber Vietnam ve Tayvan da bu duruma karşı çıkıyor.

Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jr, Çin’in “saldırgan faaliyetlerini” kınarken Filipinler’in “bir karış toprak kaybetmeyeceğini” vurguladı.

Çin’in Manila Büyükelçisinin de bakanlığa çağrıldığı ve konuya ilişkin uyarıldığı öğrenildi.

ÇİN’İ KIZDIRACAK ADIM

Yetkililer Çin’e ait askeri gemilerin görüntülerini paylaşırken, tansiyonu tırmandıran hamle sonrası ABD ve Filipinler Çin’i kızdıracak bir duyuru yapıp, ABD askerlerinin beş yerel üssün yanı sıra dört askeri kampa daha erişim sağlayabileceğini açıkladılar.

Batılı ülkelerin Çin’i Ukrayna’yı işgal eden Rusya’ya destek vermekle suçladığı günlerde Filipinler’in paylaştığı görüntüler büyük yankı uyandırdı. Uzmanlar ABD’nin bölgedeki varlığının Çin için caydırıcı bir güç olacağı görüşünde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir