Bu video yeniden gündem oldu… “Sempatik görünmek için demokrat davranıyorlar”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın 1994’teki seçimlerini o dönem Refah Partisi’nin adayı olarak kazanan Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında yapılan bir sokak röportajı sosyal medyanın yeniden gündemine girdi.

Dönem dönem sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşılan bu videoda TRT mikrofonu uzatılan İstanbullular, özellikle de kadınlar, yaşam tarzlarına bir müdahale geleceğinden endişeli.

“SEMPATİK GÖRÜNMEK İÇİN DEMOKRAT DAVRANIYORLAR”

Videoda mikrofon uzatılan ilk kadın, RP yönetimiyle ilgili, “Ben şimdilik gerçek politikalarını uygulayacaklarını sanmıyorum. Daha çok iktidara geldiklerinde uygulayacaklar. İnsanlara daha sempatik görünmek için daha demokrat davranacaklarını zannediyorum” ifadelerini kullanıyor.

Videonun devamındaki genç ise alkol ile ilgili muhabirin kendisine sorduğu soruya, “Bir endişem yok. Zor kapatırlar. Kapatmak için baya uğraşmaları gerekir” diyor. Muhabirin, “Kapatırlarsa içkiyi bırakır mısınız sorusuna ise, “İmkansız. Şu anda Türkiye’de içki en çok tüketilen yer Konya ise zannediyorum ki Türkiye’de içki tüketim oranı artar”

Başka bir kadın ise yaşadığı bir olayı şöyle anlatıyor:

“Arkamdan bir bey ki ben o kadar açık bir kişi değilim, ‘Siz bu şekilde giyiniyorsunuz ama yakında başınızı da kapatıp, o zaman göreceksiniz gününüzü’ diye konuşma yaptılar.”

Videodaki diğer kadınlar da o dönem İBB’ye yeni seçilen ve iktidarı da alması muhtemel görünen RP yönetiminden korktuklarını ve endişe ettiklerini ifade ediyorlar.

Tezgah başında satış yapan bir kadın ise, “Tedirginlik duyuyorum. Belki parti bu konuda bir şey yapmayacak ama bazı fanatikler bazı olaylar gerçekleştirebilir” diyor.

“KİMSEYE ZORLAMA YAPILMAMALI”

Videonun devamında konuşan başörtülü bir kadın ise, “Kuranı kerimde bir ayet var, dinde zorlama yoktur. Kimseye zorlama yapılmamalı. En azından Müslüman olduğunu iddia eden insanlar bunu yapmamalı diyerek eleştiride bulunuyor.

Bir kadın ise, “Daha kapalı bir kesim genellikle Refahçılar” diyerek, yaşantısını etkileyeceklerinden dolayı duyduğu şüpheyi dile getiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir