Borsa sihirbazı Aref Ghafouri ve 12 kişiye 6 ay işlem yasağı; hisse yüzde 1093 yükseldi

Avrupa Yatırım Holding hissesine ilişkin Sermaye Piyasası Kurulu yeniden incelemede bulundu. SPK, Bilgi Suistimali ve Piyasa Dolandırıcılığı İncelemelerinde Uygulanacak Tedbirler Tebliği gereğince 13 kişiye 6 ay süreyle borsalarda işlem yapma yasağı getirdi. Yasak gelen kişiler arasında illüzyonist Aref Ghafouri de bulunuyor.

Avrupa Yatırım Holding hissesi Sermaye Piyasası Kurulu’nun gündemine yeniden geldi. Geçtiğimiz Haziran ayından bu yana SPK ve Borsa İstanbul Hisse üzerindeki volatiliteleri inceleyerek işlem yapan kişiler hakkında kararlar almaya başladı.

Sermaye Piyasası Kurulu dün yaptığı açıklamada Avrupa Yatırım Holding hissesinde işlem yapan 13 kişi hakkında borsalarda 6 ay süreyle geçici işlem yasağı uygulanmasına karar verdi. 13 kişi arasında illüzyonist Aref Ghafouri de yer aldı.

Tedbir getirilmişti

Hürriyet gazetesinin haberine göre; Ghafouri’ye yine Avrupa Yatırım Holding hissesinde BİST yatırımcı bazında tedbir uygulaması da getirmişti.

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada, Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi’nin 5. maddesi çerçevesinde, Avrupa Yatırım Holding A.Ş. (AVHOL) payının piyasasında, Yönerge’nin 6. maddesinde belirtilen emir ve işlemleri nedeniyle Aref Ghafouri ve Eren Çayır adlı yatırımcılar hakkında Borsamız Pay Piyasası’ndaki emir ve işlemlerine yönelik olarak 22/06/2023 tarihinden itibaren 1 ay süreyle “Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı”, “Brüt Takas” ve “İnternetten Emir İletilmesinin Kısıtlanması” tedbirleri uygulanacaktır” denilmişti. 22 Temmuz 2023 tarihinde ise bu tedbir tarihi dolması nedeniyle kaldırılmıştı.

Piyasa dolandırıcılığı tedbirleri alındı

Sermaye Piyasası Kurulu, 13 kişi hakkında, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 107/2 maddesinde sayılan fiilin işlendiğine dair makul şüphe bulunması nedeniyle; 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 1’inci maddesi çerçevesinde yatırımcıların hak ve yararlarının korunmasını teminen, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 128/1-(a) maddesine dayanarak yapay piyasa oluşturmaya yönelik işlemlerin engellenmesi amacıyla; 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 101/1 maddesi ve V-101.1 sayılı Bilgi Suistimali ve Piyasa Dolandırıcılığı İncelemelerinde Uygulanacak Tedbirler Tebliği’nin 5/1 ve 6/1 maddeleri uyarınca; 13 kişi hakkında 21.08.2023 tarihli işlemlerden başlamak üzere borsalarda 6 ay süreyle geçici işlem yasağı uygulanmasına karar verdi.

Yasak alan kişiler Abdulmuttalip Elçi, Anıl Karaer, Aref Ghafouri, Bedri Erdoğan, Eren Çayır, Furkan Koçak, Hacı Eyyup Çam, İlker İlhan, İsmail Hulusi Ertan, Onur Çayır, Onur Yılmaz, Talha Erdinç Şahin, Yüksel Tıraş.

Hisse yüzde 1093 yükseldi

Avrupa Yatırım Holding hissesinde herhangi bir özel durum olmamasına rağmen hızlı yükseliş gerçekleşti. Geçtiğimiz Nisan ayında 14 lira seviyelerinde işlem gören hisse 26 Temmuz 2023 tarihinde 167 liraya kadar yükseldi ve tarihi zirvesini gördü.

Böylece yaklaşık 4 aylık süreçte hisse yüzde 1093 oranında yükseliş kaydetti. 26 Temmuz 2023 tarihinden sonra da hissede karışık seyir hakim oldu ve haftayı 121.20 liradan tamamladı. Böylece 26 Temmuz-18 Ağustos 2023 tarihleri arasında hisse yüzde 28’e yakın kayba uğramış oldu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x