Borsa İstanbul’da kapanış: BIST 100 bugün pozitif hareket etti

Investing.com – BIST 100, bugün alıcılı açılış sonrası gün boyu devam eden alımlarla yeniden 5.000 puan sınırına doğru hareket etti.

BIST 100 endeksinde dün satışlar, 4.900 puanda başarılı şekilde karşılandıktan sonra bu noktadan gelen destekle endeks, son saate %1,5’in üzerinde değer artışıyla girdi. BIST 100, 9 Mart’ta 5.500 seviyesinden gelen satışların ardından henüz kısa vadede düşüş görünümünü koruyor.

Sektör bazında bugün spor endeksinin %1’e yakın gerilemesinin dışında düşüş kaydedilmedi. Bilgi teknolojileri, perakende ticaret ve baskı ise bugün yatay kalan sektörler oldu.

Borsa İstanbul’da bugün pozitif hareketi destekleyen sektörlerin başında turizm, faktöring, telekomünikasyon, metal ürünleri ve petrokimya geldi. Kapanışa doğru sınai endeksi %1,7, hizmet %1 ve finansallar %1,8 yükselişe sahip.

BIST 100 endeksindeki hisseler arasında BRYAT, bugün tavan fiyatına ulaşarak en çok kazandıran hisse oldu. EGEEN, GESAN, KRDMD ve BAGFS ise kapanışa doğru en çok kazandıran diğer hisselerdi.

Bugün piyasadan negatif ayrışarak en çok düşen hisseler ise FENER, YYLGD ve NTHOL oldu.

GCM Yatırım’dan Kudret Ayyıldır bugünkü borsa yorumunda şunları yazdı:

Yurt dışı piyasalarında FOMC toplantı kararları öncesi pozitif görünümün korunduğu görülüyor. Sabah saatlerinde satıcılı hareket eden vadeli endeksler yönünü yukarı çevirmiş durumda. Avrupa’da DAX, FTSE 100, CAC 40 ve Euro Stoxx 50 gibi büyük endeksler kapanışa doğru %0,5 yükselişe sahip. ABD’de ise Nasdaq ve S&P 500, açılışta %0,2 gibi kısmi bir yükseliş kaydederken Dow Jones yatay hareket ediyor.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir