Bankacılık krizi tokenize altın piyasasına talebi artırdı

Investing.com – Tokenize altın piyasasındaki varlıklar, sabit kripto para mantığı ile çalışarak dayanak varlık olarak altını kullanır. Böylece bu özellikteki kripto paralar, altının ons fiyatıyla paralel fiyattan işlem görür.

Geçtiğimiz ay ABD’de bankacılık krizinin ortaya çıkması ve krizin Avrupa’ya sıçramasıyla yatırımcılar, birikimlerini güvenli liman varlığı olarak gördüğü altın, gümüş gibi emtialarla birlikte Bitcoin’e yöneltti. Bu arada hem altın fiyatıyla eş değer hem de kripto sektöründen bir varlık sınıfı olan tokenize altın varlıklarının piyasa değeri yeniden 1 milyar doları aştı.

Son 24 saatte %2,5’in üzerinde yükseliş gören piyasa değeri, bugün 1,05 milyar dolara olarak gözüküyor. Altın fiyatındaki yükseliş eğilimine bağlı olarak son 24 saatlik ortalama işlem hacmi ise %80 artışla 30 milyon dolara ulaştı. 

Tokenize altın piyasasında az sayıda varlık bulunurken sektör lideri kripto varlık, 552 milyon dolar piyasa değeriyle PAX Gold. Hemen ardından Tether Gold 498 milyon dolarlık piyasa değeriyle geliyor. Altını dayanak varlık olarak kullanan bu iki kripto varlık altının ons fiyatına endeksli olsa da zaman zaman varlık başına %1’lik arbitraj oluşturarak işlem hacimlerinde artışa neden olabiliyor.

Piyasa yorumcuları 1 milyar dolarlık tokenize altın piyasasının nispeten düşük olarak görürken piyasa değerinin önümüzdeki yıllarda artmaya devam edeceğini öngörüyor. Toplam tokenize altın piyasası, geçen yıl boyunca 1 milyar doların üzerinde hareket ederken yılın ikinci yarısında düşüşe geçtikten sonra ilk kez bu hafta kritik eşiğin aşıldığı görüldü. 

The Block’un CEO’su Larry Cermak, tokenize altın pazarıyla ilgili yorumunda bazı kripto balinalarının kripto risklerini altın olarak korumayı ve kasalarında külçe altın tutmak yerine bunları token olarak dijital ortamda tutmayı tercih ettiklerini söyledi. 

Aniden ortaya çıkan bankacılık krizinin hızla yayılması ve etkilerinin uzun vadede devam edeceği düşüncesiyle yatırımcılar, güvenli liman varlığı olarak altına yönelmeye devam ediyor. Buna bağlı olara altın bugün son bir yılın zirvesine ulaştı.

Altına dayalı kripto varlıklar, tokenize varlık piyasasının ilk örneklerini oluşturuyor. Son dönemlerde ise geleneksel finans varlıklarının tokenize edilerek Blockchain ağlarına aktarılması gündeme geldi. Birkaç şirket bu alanda bazı adımlar atmaya başladı. Küresel yatırım bankası Citigroup ise geçtiğimiz günlerde bu sektörle ilgili bir rapor yayımladı ve tokenize edilen varlık sektörünün 2030 yılına kadar trilyonlarca varlıktan oluşan bir pazar olabileceğini tahmin etti.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir